Wrestling Sectionals: Saturday, February 9, 2019 - WSIL-TV 3 Southern Illinois

Wrestling Sectionals: Saturday, February 9, 2019

Posted: Updated:

WSIL-TV-- Postseason action continues for area high school wrestlers, as Carterville hosted the 1A sectional, and Mahomet hosted the 2A sectional.

1A Carterville Sectional Results:
106lb Guaranteed Places
  • 1st Place - Tavius Hosley, Unity
  • 2nd Place - Matthew Minick, Althoff Catholic
  • 3rd Place - Jarek Wehrle, Vandalia
  • 4th Place - AJ Wagner of St. Joseph, St Joseph-Ogden
113lb Guaranteed Places
  • 1st Place - Arojae Hart, Anna-Jonesboro
  • 2nd Place - Gage Reed, Oakwood
  • 3rd Place - Shawn Minick, Althoff Catholic
  • 4th Place - Cade Keepes, Mt. Carmel
120lb Guaranteed Places
  • 1st Place - Dayton Hall, Mt. Carmel
  • 2nd Place - Will Carlile, Litchfield
  • 3rd Place - Ryder Parson, Pinckneyville
  • 4th Place - Jake Wendling, St. Joseph-Ogden
126lb Guaranteed Places
  • 1st Place - Rayce Zike, Cumberland
  • 2nd Place - Luke Brown, Shelbyville
  • 3rd Place - Isaiah Bernal, Althoff Catholic
  • 4th Place - Ben Gavel, Unity
132lb Guaranteed Places
  • 1st Place - Anthony Federico, Althoff Catholic
  • 2nd Place - Ethan O`Linc, Monticello
  • 3rd Place - Zeth Stallings, Lawrenceville
  • 4th Place - Connor Hutson, Oakwood
138lb Guaranteed Places
  • 1st Place - Ezra Elliott, Hoopeston
  • 2nd Place - Kyle Cavender, Harrisburg
  • 3rd Place - Jake Hefley, Hillsboro
  • 4th Place - Matt Jones, Carterville
145lb Guaranteed Places
  • 1st Place - Maxwell Kristoff, Althoff Catholic
  • 2nd Place - Nate Kisat, Anna-Jonesboro
  • 3rd Place - Pate Eastin, Unity
  • 4th Place - Kody Cavender, Harrisburg
152lb Guaranteed Places
  • 1st Place - Alex Maguire, Roxana
  • 2nd Place - J.D. Sexton, St. Thomas More
  • 3rd Place - Nate Critchfield, Mt. Carmel
  • 4th Place - Iysten Syfert, Cumberland
160lb Guaranteed Places
  • 1st Place - Mason Ajster, Oakwood
  • 2nd Place - Jacob Akins, Bismarck-Henning-Rossville-Alvin
  • 3rd Place - Michael Carpenter, Cumberland
  • 4th Place - Jack Spence, Monticello
170lb Guaranteed Places
  • 1st Place - Connor Eaton, West Frankfort
  • 2nd Place - Joey Braunagel, Althoff Catholic
  • 3rd Place - Jake Erslon, Wood River-East Alton
  • 4th Place - Tristen Burns, Carlinville
182lb Guaranteed Places
  • 1st Place - Cade Scott, Unity
  • 2nd Place - Abel Colunga, Hoopeston
  • 3rd Place - Ryan Johnson, Mt. Carmel
  • 4th Place - Seth Menacher, Monticello
195lb Guaranteed Places
  • 1st Place - Grayson Wolf, Robinson
  • 2nd Place - Matt Kerr, Monticello
  • 3rd Place - Gavin Mouser, Vandalia
  • 4th Place - Connor Eastin, Unity
220lb Guaranteed Places
  • 1st Place - Dale Allen of Carlyle
  • 2nd Place - Nolan Schmidt, Althoff Catholic
  • 3rd Place - Anthony Colunga, Hoopeston
  • 4th Place - Oran Varela, Unity
285lb: Guaranteed Places
  • 1st Place - Anthony Enlow, Vandalia
  • 2nd Place - Nolan Tewell, Lawrenceville
  • 3rd Place - Caide Borden, Oakwood
  • 4th Place - Gabe Craig, Benton
2A Mahomet Sectional Results:
106lb Guaranteed Places
  • 1st Place - Coby Haney, Mattoon
  • 2nd Place - Cajaun Johnson, Champaign-Centennial
  • 3rd Place - Chase Hall, Troy
  • 4th Place - Cameron Lee, Decatur-MacArthur
113lb Guaranteed Places
  • 1st Place - Kooper Loehr, Mt. Zion
  • 2nd Place - Carter Hall, Champaign-Central
  • 3rd Place - Trey Pearcy, Charleston
  • 4th Place - Rick Wright, Mattoon
120lb Guaranteed Places
  • 1st Place - Caleb Tyus, Civic Memorial
  • 2nd Place - Garrett Chrisman, Chatham-Glenwood
  • 3rd Place - Gaige Owens, Marion
  • 4th Place - Colton Burtle, Springfield-Lanphier
126lb Guaranteed Places
  • 1st Place - Kylan Montgomery, Mascoutah
  • 2nd Place - Kiefer Duncan, Mattoon
  • 3rd Place - Caine Tyus, Civic Memorial
  • 4th Place - Jesse Stewart, Springfield
132lb Guaranteed Places
  • 1st Place - Jeremiah Jones, Mattoon
  • 2nd Place - Nate Dampier, Marion
  • 3rd Place - Danny Stewert, Springfield 
  • 4th Place - Colton Brown, Highland
138lb Guaranteed Places
  • 1st Place - Jacquez Stewart, Springfield
  • 2nd Place - Mason Ross, Rochester
  • 3rd Place - Will Hillard, Troy
  • 4th Place - Hayden Stanley, Mattoon
145lb Guaranteed Places
  • 1st Place - Anthony Turner, Danville
  • 2nd Place - Peter McCusker, Rantoul
  • 3rd Place - Garrett Bakarich,Troy
  • 4th Place - Chase Overton, Mascoutah
152lb Guaranteed Places
  • 1st Place - Aron Taylor, Carbondale
  • 2nd Place - Zeke Waltz, Jersey
  • 3rd Place - Nolan Roseman, Rantoul
  • 4th Place - Ean Pottorff, Richland County
160lb Guaranteed Places
  • 1st Place - Cam Nesbit, Champaign-Centennial
  • 2nd Place - Dalton Hall, Champaign-Central
  • 3rd Place - Luke Daly, Carbondale 
  • 4th Place - Devin Wills, Highland
170lb Guaranteed Places
  • 1st Place - Caleb Grau, Mascoutah
  • 2nd Place - Dontaice Roberson, Champaign-Centennial
  • 3rd Place - Makail Stanley, Argenta-Oreana
  • 4th Place - Wyatt Heimann, Mahomet-Seymour
182lb Guaranteed Places
  • 1st Place - Ryder Marshall, Mt. Zion
  • 2nd Place - Grant Ripperda, Riverton
  • 3rd Place - Colin Bybee, Carbondale
  • 4th Place - Kaleb Port, Troy
195lb Guaranteed Places
  • 1st Place - Mitch Hutmacher, Chatham-Glenwood
  • 2nd Place - Arnold Edwards, Cahokia
  • 3rd Place - Kyle Dowty, Richland County
  • 4th Place - Rodrick Love, Springfield-Lanphier
220lb Guaranteed Places
  • 1st Place - Jacob Bullock, Cahokia 
  • 2nd Place - Conner Miller, Chatham-Glenwood
  • 3rd Place - Dawson Pruitt, Westville
  • 4th Place - Collin North, Troy
285lb Guaranteed Places
  • 1st Place - Luke Luffman, Urbana
  • 2nd Place - Hayden Copass, Westville
  • 3rd Place - Caleb Guise, Decatur-Eisenhower
  • 4th Place - Skyler Sutton, Richland County

Most Popular

Stories
Videos
Slideshows
loading...

Most Popular

Stories
Videos
loading...
Powered by Frankly
All content © Copyright 2000 - 2019 WSIL. All Rights Reserved. For more information on this site, please read our Privacy Policy, and Terms of Service, and Ad Choices.