BC-IL-BKH--Prep Scores, IL - WSIL-TV 3 Southern Illinois

BC-IL-BKH--Prep Scores, IL

Posted: Updated:

By The Associated Press

BOYS BASKETBALL

Algonquin (Jacobs) 41, Huntley 29

Altamont 62, Neoga 54

Alton Marquette 48, Highland 37

Andrew 69, Lincoln Way Central 52

Annawan 68, Aledo (Mercer County) 49

Antioch 77, Round Lake 38

Argenta-Oreana 58, Cerro Gordo 52

Armstrong 66, Danville Schlarman 56

Athens 54, Maroa-Forsyth 52

Barrington 57, Bartlett 46

Beecher City/Cowden Herrick (BK ONLY) 75, Patoka 53

Bensenville (Fenton) 37, Addison Trail 34

Bloomington Central Catholic 70, Fairbury Prairie Central 27

Blue Ridge 54, Gilman Iroquois West 50

Bolingbrook 87, Sandburg 72

Bradley-Bourbonnais 67, Lincoln Way West 42

Bureau Valley 77, Prophetstown 54

Bushnell (B.-Prairie City) 57, Elmwood 47

Byron 61, Genoa (Genoa-Kingston) 32

Calhoun 44, Pleasant Hill 42

Canton 52, Havana 49

Carmi White County 44, Eldorado 41

Catlin (Salt Fork) 59, Georgetown-Ridge Farm 38

Centralia Christ Our Rock 74, Grayville 40

Champaign Centennial 52, Normal University 51, 2OT

Champaign Judah Christian 78, LeRoy 66

Chester 49, Christopher 33

Chicago (Noble Street Charter/Comer) 50, Chicago (Noble Street Charter/Rauner) 42

Chicago Vocational 70, Chicago (Crane Medical Prep) 58

CICS-Northtown 58, Chicago CICS-Ellison 48

Cisne 50, Norris City (NCOE) 48

Colfax Ridgeview 51, Deer Creek-Mackinaw 40

Concord (Triopia) 63, North Greene 59, OT

Crab Orchard 57, Carrier Mills 56

Crystal Lake Central 48, Hampshire 47

Crystal Lake South 46, Prairie Ridge 42

Cumberland 81, Martinsville 44

Decatur St. Teresa 39, Tuscola 37

DeKalb 57, LaSalle-Peru 46

Dieterich 86, Sandoval 25

Dundee-Crown 58, Cary-Grove 57

Edwards County 63, Johnston City 45

Effingham St. Anthony 71, Farina South Central 36

Elgin 59, Aurora (East) 58

Elmhurst Timothy Christian 68, Elmwood Park 44

Elverado 88, Galatia 85, OT

Evanston Township 43, Loyola 40

Fairfield 51, Hamilton County 47

Farragut 65, Westinghouse 50

Fieldcrest 65, Putnam County 35

Flanagan 64, Lexington 49

Freeburg 57, Triad 55

Fulton 59, Morrison 47

Gallatin County 80, Thompsonville 54

Gibson City-Melvin-Sibley 65, Watseka (coop) 63

Goreville 77, Zeigler-Royalton 46

Grayslake North 52, Wauconda 51

Greenville 57, Carlinville 30

Griggsville-Perry 86, Jacksonville ISD 63

Gurnee Warren 51, Lake Zurich 44

Hall 46, Princeton 44

Harvey Thornton 60, Thornwood 50

Herscher 52, Sandwich 44

Heyworth 71, Eureka 59

Holy Trinity 60, Cristo Rey 48

Hoopeston Area High School 68, Bismarck-Henning 60

Hutsonville High School 67, Shiloh 61

Illini West (Carthage) 59, Camp Point Central 42

Indian Creek 72, Mooseheart 54

Jacksonville Routt 53, Springfield Calvary 47

Johnsburg 80, Harvard 55

Lake Forest 61, Libertyville 59

Lakes Community 41, Grayslake Central 35

Latin 64, Elgin Academy 17

Lena-Winslow 52, Forreston 42

Lewistown 31, Abingdon 28

Lincoln 37, Mt. Zion 23

Lincoln-Way East 60, Lockport 35

Lisle 37, Seneca 24

Litchfield 50, Raymond Lincolnwood 48

Mahomet-Seymour 61, Urbana 59

Maine West 65, Downers South 55

Marengo 56, Woodstock North 42

Marian Catholic (Chicago Heights) 70, Providence 43

Massac County 60, West Frankfort 49

Midland 83, Bloomington Christian 79

Milford 59, Westville 45

Milledgeville 58, Pearl City 50

Momence 79, Manteno 64

Monticello 62, Champaign St. Thomas More 47

Morgan Park 91, Chicago King 54

Mount Olive 50, East Alton-Wood River 45

Moweaqua Central A&M 77, Macon Meridian 69

Mt. Carmel 63, Mt. Vernon (Posey), Ind. 47

Mt. Sterling (Brown County) 87, Barry (Western) 82

Murphysboro 46, Marion 39

Naperville North 71, Glenbard North 54

New Berlin 56, Mt. Pulaski 35

Newark 79, Ottawa Marquette 58

Niles West 69, Rolling Meadows 66

Nokomis 73, Pawnee 17

North Boone 65, Oregon 50

North Chicago 73, Grant 57

Odin 65, Mulberry Grove 43

Okawville 75, New Athens 36

Orangeville 51, Durand 39

Orion 58, Erie 50

Orr 73, Foreman 42

Palestine-Hutsonville 67, Tri-County 61

Paxton-Buckley-Loda 67, La Salette Notre Dame 54

Payson Seymour 61, Winchester (West Central) 39

Pecatonica 81, Kirkland Hiawatha 39

Peoria Heights (Quest) 53, Peoria Christian 48

Petersburg PORTA 53, Riverton 26

Piasa Southwestern 62, Roxana 46

Pittsfield 45, Beardstown 44

Plano 40, Peotone 38

Pleasant Plains 55, Auburn 49

Pontiac 81, Illinois Valley Central 77, OT

Pope County 57, Joppa 48

Potosi, Wis. 72, Galena 53

Princeville 56, Galva 42

Prospect 61, Lyons 35

Quincy Notre Dame 53, Mendon Unity 38

Red Hill 61, Lawrenceville 49

Reed-Custer 100, Wilmington 62

Ridgewood 67, Walther Christian Academy 63

Riverdale 48, Rockridge 43

Robinson 69, Terre Haute North, Ind. 64

Rochelle 60, Morris 39

Rock Falls 69, Stillman Valley 33

Rockford Christian 52, Dixon 46

Rushville-Industry 55, West Prairie 39

Salem 55, Flora 37

Schaumburg 63, South Elgin 53

Schaumburg Christian 65, Rockford Christian Life 48

Sesser-Valier 60, Waltonville 30

Shelbyville 41, Sullivan 26

Shullsburg, Wis. 71, Scales Mound 44

South Fulton 46, North Fulton (Cuba/Spoon River) 39

Springfield Lanphier 56, Sacred Heart-Griffin (Springfield) 33

Springfield Southeast 68, Springfield 61

St. Bede 64, Kewanee 45

St. Edward 56, Guerin 33

St. Joseph-Ogden 79, Rantoul 57

St. Viator 61, St. Francis 44

Steeleville 59, Lebanon 33

Sterling 57, Sycamore 39

Stevenson 39, Zion Benton 30

Streator 59, Westmont 46

Taylorville 66, Mattoon 44

Tremont 76, Hartsburg-Emden 41

Trenton Wesclin 45, Breese Central 37

Urbana University 45, Fisher 43

Villa Grove/Heritage 56, Oblong 45

W. Vigo, Ind. 54, Paris 44, OT

Warrensburg-Latham 50, Clinton 46

Warsaw West Hancock 64, Liberty 48

Waterloo 51, Waterloo Gibault 47

Waubonsie Valley 68, Metea Valley 66

Waukegan 55, Mundelein 52

Wheaton Academy 79, Illiana Christian 58

Wheaton North 63, Lake Park 33

Wheaton Warrenville South 46, Naperville Central 30

Wheeling 57, Maine East 28

Windsor/ Stew-Stras co-op (BKB) 56, Pana 43

Winnebago 86, Rockford Lutheran 74

Woodlawn 56, Wayne City 38

Woodstock 63, Richmond-Burton 49

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Biggsville West Central vs. ROWVA/Williamsfield co-op (BKB), ppd. to Feb 8.

Century vs. Shawnee, ppd.

Grant Park vs. Gardner-South Wilmington, ppd.

Marissa vs. Red Bud, ppd. to Feb 10.

Stark County vs. Monmouth United, ppd. to Feb 10.

GIRLS PREP BASKETBALL

Alton 43, Belleville West 42

Aurora (West Aurora) 63, South Elgin 46

Bartlett 62, Aurora (East) 43

Batavia 40, St. Charles East 33

Belleville East 62, Collinsville 54

Bloomington 52, Peoria (H.S.) 38

Bolingbrook 56, Lincoln-Way East 46

Burlington Central 67, Woodstock 26

Cahokia 56, Mount Vernon 40

Charleston 76, Eisenhower 26

Chatham Glenwood 59, Springfield Lanphier 48

Chicago (Jones) 70, Phillips 51

Chicago (Lane) 54, St. Laurence 38

Chicago (Marine Military Academy) 27, Chicago (Soto) High School 14

Decatur MacArthur 54, Mt. Zion 44

Dunlap 58, Bartonville (Limestone) 48

East St. Louis 74, Granite City 16

Edwardsville 67, O'Fallon 34

Evergreen Park 48, Reavis 27

Geneva 74, Elgin 18

Glenbard East 37, West Chicago 35

Hillcrest 71, Oak Forest 35

Hononegah 74, Machesney Park Harlem 36

Joliet West 55, Plainfield South 50

Kaneland 59, Sterling 40

Lincoln Way West 67, Andrew 55

Marion 34, Herrin 28

Massac County 36, Murphysboro 35

Metamora 68, Pekin 41

Morton 60, Canton 32

Normal Community 64, Danville 48

Normal West 62, Champaign Central 45

Oak Lawn Community 46, Blue Island Eisenhower 18

Oak Lawn Richards 45, Shepard 39

Payton 40, Northside Prep 34

Plainfield East 77, Oswego 49

Riverside-Brookfield 47, Chicago Heights (Bloom Twp.) 42

Rochester 58, Springfield 53

Rockford Boylan 70, Freeport 51

Springfield Southeast 51, Jacksonville 23

St. Charles North 51, Larkin 33

Thornwood 54, Bradley-Bourbonnais 50

Washington 56, East Peoria 20

Wheaton Warrenville South 46, Lake Park 30

Yorkville 39, Minooka 34

1A Bushnell (B.-Prairie City) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Oneida (ROWVA) 29, Abingdon 27

1A Bushnell (B.-Prairie City) Sectional=

Regional Semifinals=

Elmwood 41, Galva 34

Lewistown 60, Mendon Unity 42

Liberty 42, Bushnell (B.-Prairie City) 33

Mt. Sterling (Brown County) 49, Illini Central 42

Princeville 74, Midland 37

South Fulton Coop 41, Illini Bluffs 30

1A Freeport (Aquin) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Lena-Winslow 68, River Ridge/Scales Mound 51

Polo 48, Kirkland Hiawatha 21

Sterling Newman 43, Erie 37

Warren 61, Orangeville 39

1A Goreville Sectional=

Regional Semifinals=

Bluford Webber 54, Steeleville 53

Woodlawn 30, Christopher 29

1A Hinckley (H.-Big Rock) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Amboy-LaMoille 52, DePue 29

Indian Creek 0, Paw Paw 0

1A Hinckley (H.-Big Rock) Sectional=

Regional Semifinals=

Aurora Christian 54, Hinckley-Big Rock 23

Newark 66, Mooseheart 20

1A Louisville (North Clay) Sectional=

Regional Semifinals=

Brownstown - St. Elmo 46, Neoga 45

Moweaqua Central A&M 56, Arcola 16

Oblong 55, Dieterich 47

Okaw Valley 58, Martinsville 29

1A Melrose Park (Walther Christian) Sectional=

Regional Semifinals=

Alden-Hebron 66, Christian Liberty Academy 37

Hope Academy 72, Chicago (Lycee Francais) High School 33

North Shore Country Day 41, Woodlands Academy 17

Providence-St. Mel 60, Waldorf 32

Schaumburg Christian 40, Deerfield (Zell Jewish) 27

Skokie (Ida Crown) 39, Elgin Academy 23

1A White Hall (North Greene) Sectional=

Regional Quarterfinals=

First Baptist Academy 45, Madison 40

2A Chicago (Christ the King) Sectional=

Regional Quarterfinals)=

Guerin 35, Cristo Rey St. Martin Deporres (Waukegan) 9

2A Chicago (Christ the King) Sectional=

Regional Semifinals=

DePaul College Prep 62, Chicago (Disney II) 29

Josephinum 46, Chicago Uplift 45

2A Effingham (St. Anthony) Sectional=

Regional Semifinals=

Flora 49, Edwards County 46

Mt. Carmel 49, Fairfield 29

Pana 66, Vandalia 41

Sullivan 54, Greenville 46

Teutopolis 50, Effingham St. Anthony 25

Tuscola 48, Arthur-Lovington-Atwood-Hammond 46, OT

2A Farmington Sectional=

Regional Quarterfinals)=

Hamilton (West Hancock) 61, Monmouth United 35

Havana 48, Peoria Heights-Quest Charter Coop 14

Orion 56, Aledo (Mercer County) 41

Rock Island Alleman 31, Rockridge 22

2A Farmington Sectional=

Regional Semifinals=

El Paso-Gridley 40, Stanford Olympia 18

Havana-Midwest Central Coop 68, Tremont 55

2A Gilman (Iroquois West) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Beecher 51, Wilmington 29

2A Gilman (Iroquois West) Sectional=

Regional Semifinals=

Champaign St. Thomas More 45, Heyworth 35

Gibson City-Melvin-Sibley 37, Momence 23

St. Joseph-Ogden 50, Argenta-Oreana 25

Watseka (coop) 65, Clifton Central 29

2A Manlius (Bureau Valley) Sectional=

Regional Quarterfinals)=

Flanagan-Cornell-Woodland (FCW) 56, Kewanee 55, OT

North Boone 59, Rockford Christian 33

Princeton 58, Somonauk 26

Seneca 51, Henry 18

St. Bede 43, Mendota 29

West Carroll 49, Morrison 32

2A Manlius (Bureau Valley) Sectional=

Regional Semifinals=

Oregon 68, South Beloit 16

2A McLeansboro (Hamilton County) Sectional=

Regional Semifinals=

Anna-Jonesboro 54, Carmi White County 47

Breese Mater Dei 66, Sparta 22

Hamilton County 51, DuQuoin 42

Harrisburg 77, Eldorado 41

Nashville 53, Belleville (Althoff Catholic) 39

Sesser-Valier-Waltonville-Woodlawn 56, Carlyle 47

Vienna 55, West Frankfort 43

2A Riverton Sectional=

Regional Quarterfinals)=

North-Mac 58, Litchfield 51

Riverton 36, Warrensburg-Latham 28

2A Riverton Sectional=

Regional Semifinals=

Alton Marquette 35, Staunton 32

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

Copyright 2018 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Powered by Frankly
All content © Copyright 2000 - 2018 WSIL. All Rights Reserved. For more information on this site, please read our Privacy Policy, and Terms of Service, and Ad Choices.