Carterville Claims Track and Field Sectional Title

Tools

By WSIL Sports

CARTERVILLE -- Area girls qualified for the 1A state track championships from the Carterville and Chester Sectionals Friday.

The host Lions dominated the event by taking home first place with a score of 152.5. Christopher finished in second place followed by Anna-Jonesboro in third.

Carterville's Madison Meyer finished in first place in the 100, 200, 400, and the long jump. Meyer's sister, Miranda, finished in first place in the 100 meter hurdles race with a time of 12.68 seconds.

Chester cruised to victory in its sectional, easily beating Althoff and Nashville.  A total of 15 area individuals and eight relays qualified for state.

The state track and field meet begins on Thursday, May 22nd at O'Brien Stadium.

 

Here are the state qualifiers:

Carterville 1A Sectional:

Long Jump:  Madison Meyer (Carterville), Maddie Gossett (CZR)

Pole Vault:  Hannah Reach (A-J), Paige Rodgers (CZR)

High Jump:  Jamie Hammond (A-J), Brooke Miller (A-J)

Shot Put:  Lynnsay Wilson (CZR), Shelby Leeper (Carterville)

Triple Jump:  Emily Burkitt (CZR), Sadie Steed (Eldorado)

Discus:  Shelby Leeper (Carterville), Hannah Pineau (A-J)

3200M:  Leslie Drone (Hamilton Co.), Megan Adams (Carterville)

100M Hurdles:  Miranda Meyer (Carterville), Paige Rodgers (CZR)

100M:  Madison Meyer (Carterville), Emily Burkitt (CZR)

800M:  Aurora Breeden (Carterville), Brooke Miller (A-J)

400M:  Madison Meyer (Carterville), Desiree Walter (Vienna)

300M Hurdles:  Paidge Rodgers (CZR), Brooke Miller (A-J)

1600M:  Aurora Breeden (Carterville), Leslie Drone (Hamilton Co.)

200M:  Madison Meyer (Carterville), Emily Burkitt (CZR)

4X800M Relay:  Carterville, Anna-Jonesboro

4X100M Relay:  CZR, Anna-Jonesboro

4X200M Relay:  Anna-Jonesboro, Goreville

4X400M Relay:  Carterville, Anna-Jonesboro 

 

Team Standings:

1  Carterville             152.5

2  CZR                        127

3  Anna-Jonesboro  111

4  Johnston City        36.5

5  Vienna                      31

 

 

Chester 1A Sectional:

Pole Vault:  Rachel Clendenin (Chester)

High Jump:  Lexi Conner (Pinckneyville)

Shot Put:  Jaylyn Williams (DuQuoin)

Triple Jump:  Tarynn Mays (DuQuoin)

Discus:  Easten Hoepker (Nashville), Abby Kroener (Nashville)

100M Hurdles:  Sarah Bindel (Chester), Morgan Atchison (Chester)

100M:  McKenzi Rucker (Chester)

800M:  Cherree Miller (Chester)

400M:  Sophie Keith (Pinckneyville), Mikayla Atchison (Chester)

300M Hurdles:  Sarah Bindel (Chester), Morgan Atchison (Chester)

200M:  Sophie Keith (Pinckneyville)

4X800M Relay:  Chester, Nashville

4X100M Relay:  Chester, Nashville

4X200M Relay:  Chester, Nashville

4X400M Relay:  Chester, Nashville

 

Team Standings:

1  Chester  135

2  Althoff       66

3  Nashville   56

4  Wesclin      42

    Red Bud     42

 

 

Marion Regional
Current: 45°
Cloudy
High: 46°
Low: 19°
Wind: 12 MPH
Pressure: 0.00
Humidity: 45 %

What's on WSILTV Full Schedule